Museum Vestsjælland har fået en ny stor samling fra Knabstrup Lervarefabrik

Museum Vestsjælland har fået en ny stor samling fra Knabstrup Lervarefabrik

En hel container fuld af genstande fra Knabstrup Lervarefabrik bliver snart en fast del af Museum Vestsjællands samling.

I 2022 modtog Museum Vestsjælland genstande fra Jernløse arkiv. I løbet af 2023 er genstandene blevet konserveret, registreret, pakket, sat på museets magasin og indgår nu en større samling fra Knabstrup Lervarefabrik. Samlingen spænder bredt og rummer alt fra støbeforme, arbejdsredskaber og glasurprøver til tallerkener, sparegrise og lamper. En særlig udgave af sparebøssen Pondus, med en alternativ glasur er ligeledes indlemmet i samlingen.

Sidst ændret:
Del nyhed:

Andre nyheder

Flot fremmøde ved fejring af jættestue

Over 80 gæster dukkede i fredags op for at fejre og indvie den ny-restaurerede Kongsøhav jættestue på Røsnæs! Vores egen kulturarvschef Nils Wickman bød velkommen

Ny afdeling åbnet i Pavillon Tingstedet

Fredag åbnede Museum Vestsjælland en ny og spændende afdeling i Pavillon Tingstedet på Ringsted Torv – i hjertet af Ringsted! Ringsteds borgmester Klaus Hansen og

Søgning

Note: Danish only