Vi er stolte af at have bidraget til et oplæg på den store europæiske konference EAUH (European Association for Urban History) i Barcelona. Overinspektør Karen Sivebæk Munk fortalte om museets rolle i opsætningen af skulpturen ’Freedom’ som et nationalt monument for Danmarks tidligere koloni i Dansk Vestindien.
Skulpturen var inden den permanente placering ved Eigtveds pakhus i København opstillet på flere forskellige institutioner og fik en ny betydning hver gang. Oplægget blev afviklet i samarbejde med Rikke Halberg fra Arbejdermuseet/Lunds Universitet, som fortalte om Freedoms betydning på St. Thomas.
’Freedom’ er nemlig en kopi af lignende figurer, der står på alle tre tidligere danske øer i Caribien og er dermed en del af et monument delt i geografi.
På Holbæk Museum kan man opleve udstillingen Vestsjælland og Vestindien.



