Syng julen ind på Kalundborg Museum

Traditionen tro mødes vi på Kalundborg Museum 1. søndag i advent for sammen at synge julen ind i de smukkeste rammer.

Vi samles indendørs i salen på museet, og menuen byder på kendte og knap så kendte julesange. Mens vi får pusten mellem de forskellige sange, vil dagens musikalske leder, Andreas Bigom, kendt som organist i Vor Frue Kirke, fortælle om de forskellige sange og historie bag dem.

Fælles for julesangene er, at de fortæller historien om Danmark ved juletid – og at synge julen ind i fællesskab er traditionen tro en fantastisk måde at begynde den søde juletid på.

Andreas er desuden uddannet operasanger og dem, der har hørt ham synge i kirken, ved, at han er garant for en førsteklasses musikalsk oplevelse.

I pausen styrker vi os på gløgg og æbleskiver.

Det er nødvendigt at købe billet på forhånd.
Billetten inkluderer gløgg og æbleskiver i pausen.

DATOER

29 november
13:00 - 15:00

PRISER

Syng julen ind Kr. 80,-
Medlem af MVE museumsforening Kr. 40,-
Barn u/ 18 år Kr. 25,-
Køb billetter

MØDESTED

Kalundborg Museum

ARRANGØR

Kalundborg Museum

DEL

Søgning

Note: Danish only