Varm op til julemåneden – kom ind og hyg jer sammen og lav julepynt på Slagelse Museum. Vi åbner et hyggeligt juleværksted for hele familien og her kan I brodere et hjerte i korssting, lave garnnisser og klippe kravlenisser ud.
Korsstingene sys i en filtplade med markerede huller til at sy i. Garnisserne laves ved at vikle tykt garn omkring. Kravlenisserne er de gamle værkstedsnisser fra Bramming.
Der vil være personale til stede til at hjælpe. Værkstedet er på første sal i ’hangaren’, og der er desværre ingen elevator.
Oplev også vores magiske og børnevenlige kulisse ’Håndværkergaden’, hvor I indendørs kan gå på opdagelse i den stemningsfulde by, der er pyntet til jul som i 1800-tallet.
Her kan I også prøve at banke søm i en træstub og sy en knap i et stykke stof.
Husk også at prøve vores hyggelige findeleg ’Hjælp nissen’ – kan I finde alle nissens ting på museet? Der vanker en lille præmie.
Besøg også caféen og museumsbutikken, som er fuld af julerier.
Vi glæder os til en hyggelig dag!
Vær sikker på en plads og køb billet på forhånd.
Pris:
Barn: 30 kr.
Voksen: 90 kr.
Resterende billetter er til salg i døren.