Fortryllende kartoffeltryk – dekorér din egen mulepose

Hvem kan ikke huske kartoffeltryk fra skoletiden? Enhver formningslærer har utvivlsomt kastet sine elever ud i kartoffeltryk-kunsten, og nu kan I prøve det med hele familien.

På Ringsted Museum kan du komme til kreativt værksted med scrap-art og kartoffeltryk i efterårsferien.

Du kan lave din helt egen personlige mulepose med hjemmelavede motiver. Det er kun fantasien, der sætter grænser.

Vi laver selvfølgelig kartoffeltryk i anledningen af, at Ringsted Museum udstillinger værker fra den lokale formningslærer Anni Jensen.
Hun underviste på Valdemarskolen gennem 20 år og berigede skoledagene med sit farverige tøj – som f.eks. kartoffeltryk på nederdelen.

Bliv inspireret af hendes kreativitet i udstillingen ’Anni Jensen – Fortryllet af papir’.

Kom forbi Ringsted Museum i efterårsferien og oplev kreativiteten blomstre i papir og med tryk.

SFO er velkommen og meget gerne book tider afsat til SFO på BilletExpressen

Tilmelding er ikke nødvendig. Det er gratis at deltage. Hvis man vil lave mere end én mulepose, koster det 30 kroner pr. styk.

Børn under 18 år har gratis entre. Voksne betaler entré på 45 kroner.

DATOER

13 oktober
10:30 - 14:30
14 oktober
10:30 - 14:30

PRISER

Gratis når entré er betalt Kr. 0,-

MØDESTED

Ringsted Museum og Arkiv

ARRANGØR

Ringsted Museum og Arkiv

DEL

Søgning

Note: Danish only