Besøg en bunker – Krig og fred i børnehøjde

Lene foran døren til bunker

Besøg en bunker sammen med Sorø Museum, hvor vi snakker om besættelsestiden i børnehøjde. Det er for hele familien, og vi slutter af med kage.

I år er det 80 år siden Danmark blev befriet efter at have været besat i 5 år under 2. verdenskrig. På Frederiksvej i Sorø ligger en bunker fra dengang. Det er en bunker, som man kunne søge beskyttelse i, hvis der kom et luftangreb.
Sorø Museum fortæller historien om bunkeren, sirener og mulige luftangreb i og omkring Sorø – alt sammen i børnehøjde. Hør også om mørklægning, hvor alle gadelygter var slukkede, og der var sorte gardiner for vinduerne i folks huse.

Vi skal selvfølgelig også ind i bunkeren.

Der er mørkt derinde, så tag en lommelygte eller en mobil med lygte med.

Vi slutter af med saftevand og sparekage efter en opskrift fra besættelsestiden, hvor der var varemangel og rationering på både smør og sukker.

Det er nødvendigt at købe billet på forhånd.

Pris: 40 kr. pr. person, barn som voksen.

Billetten inkluderer saftevand og kage.

Mødested: Bunkeren ved Værkerne, Frederiksvej 27, Sorø.

 

Bemærk: Med mindre andet er nævnt, afholdes denne begivenhed på dansk

Priser
Besøg en bunker
Kr. 40,-
17. maj 2025
11:00 - 12:00

Sted

Bunkeren ved Værkerne
Frederiksvej 27, 4180 Sorø

Arrangør

Sorø Museum
DEl
ANDRE ARRANGEMENTER OG UDSTILLINGER
No event found!

Søgning

Note: Danish only