carmen curlers – iscenesatOngoing
Adelgade 23, 4400 Kalundborg
Nu har du en enestående chance for at se det smukke og unikke Skælskørkrucifiks i den by, hvor det blev fundet.
Det sker den 13. juli og korset kan beses fra klokken 10 om formiddagen til kl. 18. Der er gratis adgang for alle.
Skælskør Bymuseum – en afdeling under Museum Vestsjælland – har fået mulighed for at udstille krucifikset en enkelt dag i forbindelse med Skælskør Keramikfestival.
Skælskørkrucifikset blev fundet under en større udgravning i 1996 i Algade. Arkæologerne havde fundet dele af byens forsvundne Karmelitterkloster, herunder en stor del af den tilhørende kirkegård. En yngre mand var meget usædvanligt blevet gravlagt sammen med den flotte gravgave.
Krucifikset er dateret til 1200-1250 og er blevet produceret i den franske by Limoges, der i middelalderen var kendt for sit emaljearbejde. Krucifikset har øjensynligt været monteret på et større trækors og kunne på denne måde blive vist frem ved gudstjenester og de religiøse, udendørs processioner, der var normale i den katolske kirke i middelalderen.
Kristus er lavet i romansk stil, som en sejrende konge. Øjnene er åbne og fødderne naglet hver for sig. Hår, skæg og lændeklæde er detaljeret udført. Øjnene er indlagt med små stykker blåsort glas.
Til dagligt er korset udstillet på Danmarks Borgcenter i Vordingborg og det er kun denne ene dag, 13. juli. at Skælskørkrucifikset har fundet vejen hjem.
Bemærk: Med mindre andet er nævnt, afholdes denne begivenhed på dansk
Adelgade 23, 4400 Kalundborg
Annebjerg Stræde 1, 4500 Nykøbing Sj
Storgade17, 4180 Sorø
CVR.nr. 32689760
EAN nr. 5790002335914
© 2020 Museum Vestsjælland | Tilgængeligshedserklæring | Cookiepolitik |. Privatlivspolitik
Note: Danish only